Skubisz Jan

Skubisz Jan
Wydział Budowy Maszyn, 1970

Po ukończeniu studiów w 1970r. podjął pracę w Fabryce Maszyn w Radomsku, która została póżniej przekształcona w Filię Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola (zatrudniająca około 35 tys. pracowników), produkującej ciężkie maszyny budowlane i sprzęt zbrojeniowy. Rozpoczął pracę jako Kierownik Kontkroli Jakości, w dalszej kolejności został kierownikiem Zakładu zatrudniającego ponad 700 pracowników. Pod Jego zarządem oprócz wydziałów mechanicznych, narzędziowni, była odlewnia żeliwa (200-tu pracowników), lejąca ponad 5000 ton rocznie przez topienie wsadu w żeliwiakach, w tym 80% żeliwa sferoidalnego. Zakład w Radomsku produkował mosty napędowe dla FADROMY Wrocław, Huty Stalowa Wola, "Waryński" Suchedniów, ZSRR Kaliningrad, COLS i CLARK w USA.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu i wyjazdom do USA w 1980 roku, jako pierwszy w Polsce uruchomił produkcję żeliwa sferoidalnego MS-75 i wdrożył antyimportową produkcję odlewów do mostów napędowych Clarka, Colsa (USA) i Zimsa (Francja) oraz HERVESTERA, za co został uhonorowany przez Naczelną Organizację Techniczną i Akademię Górniczo - Hutniczą w Krakowie.

Po godzinach pracy uczył w Zasadniczej Szkole Zawodowej i prowadził kontrolę mostów napędowych jako pracownik ZETOM-u w Katowicach. Organizował wśród swoich pracowników wiele wycieczek technicznych i rekreacyjnych oraz akcje honorowego krwiodawstwa (oddano około 35 litrów krwi). Otrzymał statuetkę "Najlepszego Mistrza - Wychowawca Młodzieży". Był twórcą Rady Pracowniczej Huty Stalowa Wola.

W 1983 roku za porozumieniem stron został powołany na Prezydenta Miasta Radomska. W czasie kadencji wybudował około 1000 mieszkań, dwie szkolne sale gimnastyczne, basen kryty oraz przekazał ponad 45 hektarów ziemi pod dalszą rozbudowę mieszkaniowo-usługową w Radomsku tzw. "Tysiąclecie Wschód".

W 1986 roku wrócił do pracy w KPHSW na stanowisko Dyrektora d/s Rozwoju i Inwestycji, gdzie wybudował dwa bloki mieszkalne, rozbudował zakład i oddał dwa ośrodki wypoczynkowe w Szklarskiej Porębie i Szczytnej.

Kiedy w latach dziewięćdziesiatych nastąpił kryzys w przemyśle (HSW-FMR zmniejszyła zatrudnienie), założył w 1995 roku własną firmę wraz ze swoim synem Marcinem również absolwentem Politechniki Częstochowskiej o nazwie "Mechanika Maszyn", obecnie "INKOMET".

Dzięki własnemu projektowi wynalazczemu rozpoczął modernizacje dużych kotłowni na terenie całego kraju w systemie własnych urządzeń narzutowych, uzyskując duże efekty oszczędnościowe, które ratowały ciepłownie, tak miejskie jak i zakładowe. Był pierwszym w Polsce, który zmodernizował kotły WCO-80.

W 2002 roku uruchomił nowy zakład o powierzchni ponad 10000m2, gdzie produkowane są ciężkie konstrukcje stalowe przy udziale suwnic 35 ton m.in.: elementy Stadionu Gdańskiego, największa Spalarnia w Le Mans Francja, konstrukcje dla Kopalni Bełchatów, konstrukcje mostowe i budowlane – 700 tys. kg miesięcznie.

Następnie w 2006 roku rozbudował zakład zwiększając powierzchnię hal produkcyjnych o 3000m2 i rozpoczął produkcję licencyjną intercoolerów dla firmy amerykańskiej General Electric o skomplikowanej technologii spawania i obróbki skrawaniem.

W 2010 roku w ramach programu - "Innowacyjna Gospodarka" wybudował trzeci zakład na powierzchni 4ha (przy trasie Warszawa-Katowice), który jest szczytem innowacji. Posiada on najnowocześniejszą na świecie laserową wycinarkę profili w systemie 3D.

Jest autorem patentu "innowacyjny węzeł kratowy", gdzie w badaniach wziął udział Zakład Spawalnictwa Politechniki Częstochowskiej, na ten cel została przeznaczona kwota w wysokości 390 tys. złotych.

Obecnie produkuje około 10 tys. ton konstrukcji rocznie, które wykorzystuje przy budowie zakładów przemysłowych w kraju i za granicą w większości jako generalny wykonawca (zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników).

Jest organizatorem dużej ilości akcji charytatywnych na rzecz chorych dzieci, pomógł rodzinie, której w pożarze zginęła matka z dzieckiem, dofinansowuje szkoły, wspomaga finansowo miasto jak i wiele instytucji.

Za swoją działalność w 2009 roku został uhonorowany w rankingu " wehikuły czasu" – Gazeta Prawna.

W roku 2010 w "Radomszczańskim Konkursie Przedsiębiorczości" otrzymał dwie statuetki:

  1. Gazeta Prawna 2007 rok Wyróżnienie w rankingu „Wehikuł Czasu”
  2. Firma Roku 2010
  3. Innowacyjna Firma Roku 2010

Hobby to jazda na motorach, na nartach, dobra muzyka oraz gra na instrumentach klawiszowych

 

P.P.U.B. Inkomet

ul. Dolna 12

97-500 Radomsko

tel.: +48 44 738 18 14,

fax: +48 44 738 18 13,

biuro@inkomet.pl