W czasie studiów wieloletni Prezes KU AZS Politechniki Częstochowskiej i jednocześnie członek Klubu Środowiskowego AZS Częstochowa.
Od momentu powstania 1996 r. Zarządu KŚ PŚ AZS Częstochowa do roku 2006 - Wiceprezes ds. marketingu, a obecnie likwidator stowarzyszenia po przekazaniu Klubu do SSA AZS Częstochowa.
W czasie studiów również aktywnie działał w ZSP w sferze sportu i kultury. Był szefem XXI Wiosny Studentów Częstochowy w 1985 roku. Organizował Akademickie Mistrzostwa Polski Szóstek Piłkarskich z finałami w Częstochowie w 1986 roku.
Jest członkiem Kapituły Częstochowskiego Bractwa Żubrów odpowiedzialnym za catering i serwis fotograficzny.
Zdobyte w czasie studiów, poza wiedzą zawodową – umiejętności managerskie doskonalił podejmując kolejne wyzwania w organizacjach, przedsiębiorstwach, urzędach i korporacjach.
Pracę zawodowa rozpoczął w 1984r. w Radzie Okręgowej ZSP w Częstochowie na funkcji wiceprzewodniczącego ds. Programowych.
W 1987 r. objął funkcję Dyrektora Oddziału Almaturu w Częstochowie kładąc nacisk na organizację własnych imprez – np. wycieczki specjalnymi pociągami do Charkowa. Zakupił nowy autokar dla Oddziału.
W 1988 r. podjął pracę w WPT Jura jako zastępca dyrektora przeprowadzając restrukturyzację zakładu poprzez tworzenie spółek pracowniczych i zmieniając zasady współpracy z ajentami, co dało w efekcie znaczny wzrost rentowności.
Od 1990 roku współtworzy Giełdę Częstochowską Sp. z o.o. zajmującą się pośrednictwem w obrocie towarowym.
W latach 1991-95 prowadził własną działalność gospodarczą.
W 1996 roku zostaje powołany na funkcję Zastępcy Kierownika Urzędu Rejonowego w Częstochowie – organizuje filię Urzędu w Pajęcznie i podejmuje decyzję o sprzedaży spichlerza w Borownie dla ratowania niszczejącego zabytku.
W latach 1997-98 pełnił funkcję kierownika Oddziału Współpracy z Zagranicą i Promocji w Urzędzie Wojewódzkim w Częstochowie – organizuje Polsko Niemieckie Forum Gospodarcze w Lublińcu, Dobrodzieniu i Oleśnie.
Po likwidacji województwa częstochowskiego podejmuje pracę w Katowickim Oddziale Air Tours Poland Group specjalizując się w kompleksowej obsłudze zagranicznych wyjazdów biznesowych dla firm.
W latach 1999-2000 – pracuje jako kierownik ds. sportu w MOSiR w Częstochowie.
W 2000r. podpisuje kontrakt menadżerski z firmą GSN Sp. z o.o. i realizuje inwestycję budowy nowoczesnego biurowca Jantar na bazie zabytkowej kamienicy przy zbiegu ulic Dąbrowskiego i Racławickiej w Częstochowie z wykorzystaniem programu zarządzania inwestycją.
W 2006r. podejmuje pracę w katowickim Oddziale Xelion Doradcy Finansowi Sp. z o.o. z perspektywą utworzenia fili w Częstochowie. Po spełnieniu wymagań stawianych przez firmę buduje zespół i otwiera w 2007r. filię w reprezentacyjnym wyremontowanym gmachu Kamienicy Kupieckiej – Al. NMP 24 w Częstochowie.
W 2010 r. rozpoczyna pracę na funkcji Prezesa Zarządu RIPH w Częstochowie. Stara się budować prestiż Izby i kreować współpracę pomiędzy samorządem terytorialnym, nauką i biznesem. Jest również koordynatorem i animatorem trzech klastrów tj. Regionalnego Częstochowskiego Klastera Budownictwa i Infrastruktury „Budosfera”, Częstochowskiego Klastra Komunalnego „Aglomeracja” oraz Klastra Samochodów Elektrycznych „Autofaza”.
RIPH jest również założycielem i uczestnikiem Śląskiego Klastra Eco-Energia oraz Polskiego Klastra Aluminium, który otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego. Uczestnikiem wszystkich klastrów jest również Politechnika Częstochowska.
Jest organizatorem Konkursu „Jurajski Produkt Roku” – największego wydarzenia gospodarczego Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. W 2014 r wyróżnienie dla osoby/instytucji, która wybitnie przyczyniła się do rozwoju i promocji regionu otrzymała Politechnika Częstochowska z okazji Jubileuszu 65–lecia, a w 2013 roku wyróżniono Kierownictwo Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
W perspektywie finansowej 2014-2020 współpraca nauki z biznesem staje się niezwykle ważna. Uczelnie z naszego regionu przygotowały kompleksowe oferty dla przedsiębiorców. W styczniu 2015r. wspólnie z Politechniką Częstochowską zorganizował Konferencję „Nauka dla Biznesu – Nowa Perspektywa 2014-2020”, podczas której wszystkie wydziały prezentowały przedsiębiorcom swój potencjał naukowy i możliwości badawcze.
W 2015 r. Politechnika Częstochowska otrzymała z rekomendacji Prezesa Zarządu RIPH w Częstochowie Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii „Instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm”, który został wręczony na uroczystej Gali 17 stycznia 2015 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Zbigniew Miszczyk jest członkiem Rady Biznesu działającej na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i Rady Społecznej na Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. W ubiegłym roku został wyróżniony przez J.M. Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Marię Nowicką-Skowron medalem 65-lecia za zasługi dla Uczelni. Dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej prof. PCz dr hab. inż. Lucjan Kurzak uhonorował go medalem XXXX-lecia Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej za zasługi w rozwoju Wydziału.
Brał udział w IX Giełdzie Promocji Absolwentów Politechniki Częstochowskiej w 2015r.
Otrzymał również wyróżnienie Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyaszczyka jako promotor częstochowskiej gospodarki za podejmowanie inicjatywy i działania na rzecz budowania pozytywnego klimatu gospodarczego.
Żonaty, dwoje dzieci – syn ur. 1991, córka ur. 1993r.
Hobby – zdrowy styl życia, nurkowanie, podróże.
REGIONALNA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA W CZĘSTOCHOWIE AL. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY 24 lok.5 42-202 CZĘSTOCHOWA tel.: (+48) (34) 344-82-58 fax. (+48) (34) 366-09-67 e-mail: izba@riph.czest.pl; biuro@riph.czest.pl |