Na czwartym roku studiów był instruktorem piłki nożnej w Gminny Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Poraju. Po studiach odbył służbę wojskową i pracował w Przedsiębiorstwie Realizacji Kompletnych Obiektów Przemysłowych „KOMOBEX” w Częstochowie. W 1989 podjął pracę w klubie sportowym MRKS „SKRA”Częstochowa. To wówczas utwierdził się w przekonaniu, że jego prawdziwą, życiową pasją jest sport.
Już jako 20-letni student Politechniki Częstochowskiej, 14 września 1980 roku, wystartował i ukończył II Maraton Pokoju w Warszawie. W latach 1981, 1983, 1985, grając w reprezentacji uczelni, wywalczył trzy razy pod rząd tytuł Wicemistrza Polski Politechnik w piłce nożnej. W 2012r., wraz z pracownikami Urzędu Miasta Częstochowy, zdobył tytuł Wicemistrza Polski Pracowników Samorządowych w siatkówce.
Zawodowo zaczął się spełniać od momentu, gdy 9 listopada 1993r. rozpoczął pracę w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Był kierownikiem obiektów, a następnie zastępcą dyrektora ds. technicznych. W 1999 roku skończył studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w zakresie organizacji i zarządzania sportem, uzyskując tytuł zawodowy „Menedżer Sportu”. Od 4 marca 2011r. pełnił obowiązki dyrektora, by po wygraniu konkursu objąć w dniu 2 maja 2012 roku stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji to potężny samorządowy zakład budżetowy, który funkcjonuje na bardzo wymagającym rynku usług. W 2012 roku zarządzał największymi, miejskimi obiektami sportowo-rekreacyjnymi, do których należą: Pływalnia Letnia przy ul. Dekabrystów, Hala Sportowo-Widowiskowa „Polonia”, Miejski Stadion Lekkoatletyczny, Miejskie Korty Tenisowe, Camping nr 76 „Oleńka”, Park Wypoczynkowy „Lisiniec”, Sztuczne Lodowisko, teren Pływalni Letniej przy ul. Sobieskiego, Pływania Kryta przy al. Niepodległości, Miejski Stadion Piłkarski „Raków”, Sala Sportowa „Częstochowianka”, Miejski Stadion „Arena Częstochowa”, Hala Sportowa „Częstochowa” i Miejska Ślizgawka.
Na 14 obiektach, których sprawne funkcjonowanie zapewnia 100-osobowa załoga, odnotowano w 2012 roku frekwencję na imponującym poziomie 740 tysięcy osób.
W 2012 roku Tomasz Łuszcz zarządzał majątkiem o łącznej powierzchni 71 hektarów i wartości ponad 150 mln złotych, a kierowany przez niego MOSiR zorganizował 42 imprezy , w których udział wzięło blisko 25 tysięcy osób.
Należy podkreślić, że MOSiR jest największym w mieście i regionie organizatorem amatorskich rozgrywek o charakterze ligowym. Na ten rodzaj działalności składają się: Amatorska Liga Piłki Nożnej, Liga 40-latków w Piłce Siatkowej i Liga Futsalu popularnie zwana „turniejem oldbojów". Ponadto, MOSiR współorganizuje Amatorską Ligę Tenisa Stołowego.
Szczególne miejsce w kalendarzu imprez zajmują organizowane dwa razy do roku olimpiady sportowe „Przełam bariery”, w których udział biorą osoby niepełnosprawne z ponad 20 placówek opiekuńczo-wychowawczych z miasta i regionu.
W 2011 Ośrodek wdrożył i z powodzeniem kontynuuje program „Aktywny Senior 50+”, który obejmuje zajęcia z callanetics'u, choreoterapii, gimnastyki w wodzie oraz pływania indywidualnego.
Tomasz Łuszcz, w okresie 20 lat pracy w MOSiR, odpowiadał za zorganizowanie bardzo wielu imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych. Do najważniejszych w ostatnim okresie czasu należały : turnieje z cyklu Pucharu Polski, Mistrzostw Polski i Gran Prix Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet i Mężczyzn, kolejne edycje Memoriału im. Arkadiusza Gołasia w siatkówce mężczyzn, Start Honorowy do 2. etapu 68 Tour de Pologne, międzypaństwowy mecz piłki nożnej męskich reprezentacji Polski i Włoch do lat 20 oraz mecz siatkówki o Super Puchar Polski '2012 pomiędzy drużynami PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia Rzeszów., który uświetnił uroczyste otwarcie najpiękniejszego obiektu sportowego wybudowanego w Polsce w 2012 roku – Hali Sportowej „Częstochowa”. W okresie od 1994 do 2008 roku był odpowiedzialny za logistyczne przygotowanie Międzynarodowego Zlotu Campingu i Caravaningu, który odbywał się na terenie częstochowskiego Campingu „Oleńka” i gromadził turystów z różnych zakątków Europy.
W latach 1997-2010 pełnił funkcję Wiceprezesa ds. Organizacyjnych w klubie podnoszenia ciężarów KS „Polonia” Częstochowa, a w okresie od 1997 do 2006 roku był trenerem młodzieży w częstochowskich klubach piłkarskich.
Zawsze mocno zaangażowany w działaniach na rzecz i dla dobra społeczności lokalnej przy organizacji różnego rodzaju imprez, w których bardzo często bierze aktywny udział.
W 2001r. otrzymał wyróżnienie Prezydenta Miasta Częstochowy dla animatora sportu i rekreacji za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej na terenie Miasta Częstochowy.
Od 2003 roku aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskich Konferencjach Menedżerów Sportu i Ogólnopolskich Kongresach Infrastruktury Sportowej.
Od lutego 2012r. reprezentuje Gminę Miasto Częstochowa w pracach Komisji ds. Infrastruktury Sportowej i Rekreacyjnej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
W 2012 roku Tomasz Łuszcz został uhonorowany Srebrną Odznaką Honorową Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i Honorową Odznaką Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Tomasz Łuszcz mógł być dobrym inżynierem. Wybrał jednak sport, który poprzez wszelkie formy aktywności fizycznej nie tylko wpływa na wypracowanie lub poprawienie naszej kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych i osiąganie wyników sportowych na wszelkich poziomach, ale daje nam również moc niezapomnianych wrażeń i emocji. Nigdy nie żałował swej decyzji. Sport potrzebuje pasjonatów.
Jest żonaty, ma córkę i dwie wnuczki.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie ul. Dekabrystów 43 42-215 Częstochowa tel. 34-3720783, fax.34-3720785 www: www.mosir.pl e-mail dyrektor@mosir.pl |