Cierniak Zbigniew

Cierniak Zbigniew
Wydział Budowy Maszyn, 1974

Zbigniew Cierniak urodził się 3 lipca 1971 roku w Zbrosławicach. Pierwsze szlify artystyczne zdobywał w chórze młodzieżowym „Resonans con tutti”, którego założycielem i długoletnim dyrygentem był Profesor Norbert Kroczek. Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia ukończył w Zabrzu. Przez krótki czas pracował w Filharmonii Śląskiej. Przełomowym momentem w życiu zawodowym był rok 1990, kiedy to Profesor Stanisław Hadyna, po tryumfalnym powrocie do Zespołu „Śląsk”, przeprowadził ogólnopolski nabór do chóru. Spośród kilkuset chętnych, podczas wieloetapowego przesłuchania, wyselekcjonowano kilku młodych artystów, którzy mieli zasilić szeregi osłabionego wówczas chóru Zespołu „Śląsk”. Zbigniew Cierniak znalazł się wśród wyróżnionego grona i w lutym 1992 roku dołączył do Zespołu.

Zbigniew Cierniak edukację menedżerską zdobywał i pogłębiał na Politechnice Częstochowskiej. W 2005 roku otrzymał tytuł inżyniera na kierunku Zarządzanie Rozwojem i Konsulting, zdobywając przygotowanie do pracy na wyższych szczeblach kierowniczych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych oraz instytucjach budżetowych i samorządowych. Dzięki studiom inżynierskim na Politechnice Częstochowskiej posiada wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu sterowania zasobami materialnymi i kapitałem, a także zarządzania personelem. Dysponuje wiedzą w zakresie przystosowania do projektowania, wdrażania i sterowania procesami badawczymi i projektami rozwojowymi z zakresu wyrobów, usług, technologii.

W 2007 roku ukończył studia magisterskie zdobywając tytuł Magistra Zarządzania Instytucjami Publicznymi i Samorządowymi Politechniki Częstochowskiej. Jednocześnie poszerzał zdobyte umiejętności podczas studiów podyplomowych na Politechnice Częstochowskiej, w zakresie ekonomii i zarządzania - specjalność - Ekonomika i Zarządzanie Menedżerskie. Studia te ukończył w 2006 roku.

Niemal całe swoje dorosłe życie zawodowe związał ze „Śląskiem”, pełniąc w tej Instytucji wiele funkcji, na różnych szczeblach organizacyjnych. Był członkiem działu artystycznego na stanowiskach: artysta śpiewak z obowiązkiem tańca, w kolejnych latach artysta tancerz – śpiewak, a w ostatnich latach kariery scenicznej solista tancerz – śpiewak. Profesor Stanisław Hadyna dostrzegł i docenił talent organizatorski Zbigniewa Cierniaka, w 1997 roku mianując go na stanowisko inspektora chóru. W historii Zespołu „Śląsk” byłem pierwszym - i jak dotąd jedynym - tak młodym inspektorem w dziale artystycznym. Zaangażowanie i efektywna praca na tym stanowisku zaowocowały kolejnym awansem. Od 1999 roku pełnił funkcję Organizatora Pracy Artystycznej – także i w tym przypadku, był najmłodszym w historii Zespołu koordynatorem pracy wszystkich działów artystycznych: chóru, baletu i orkiestry. W maju 2008 roku powierzono mu stanowisko Pełnomocnika Dyrektora do spraw marketingu i promocji działalności artystycznej, które piastował do stycznia 2009. Z dniem 15 stycznia 2009 roku, decyzją Zarządu Województwa Śląskiego, objął funkcję Zastępcy Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którą pełnił do 31 maja 2011 roku. Z dniem 1 czerwca 2011 roku, po zakończeniu procedury konkursowej, Zarząd Województwa Śląskiego powołał Zbigniewa Cierniaka na stanowisko Dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Przez kilka ostatnich lat pracy w Zespole „Śląsk” był projektodawcą wielu przedsięwzięć zagranicznych, inicjował i podtrzymywał kontakty m.in. z impresariatami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech. W 2010 roku zainicjował udział Zespołu „Śląsk” w światowych targach artystycznych w Szanghaju oraz w Nowym Jorku, które zaowocowały nawiązaniem znaczących kontaktów. Już jako Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” szczególną uwagę zwrócił na możliwość promocji Zespołu oraz rozwoju turystyki kulturalnej w ramach działalności Śląskiej Organizacji Turystycznej. Dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Cierniaka, Zespół jest od ubiegłego roku członkiem tej organizacji i promuje Województwo Śląskie uczestnicząc w Międzynarodowych Targach Turystycznych. Przez cały okres swojej działalności artystycznej wiele uwagi i zaangażowania poświęcił także działalności w Stowarzyszeniu Związku Artystów Scen Polskich. Był aktywnym członkiem Zarządu Oddziału Śląskiego ZASP, członkiem Zarządu Sekcji Tańca. Za swoje zasługi dwukrotni został wyróżniony dyplomem uznania ZASP - "Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno - aktorskiej na Scenach Estradowych, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP" (20 maja 2001 roku) oraz dyplomem uznania ZASP - "Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno - tanecznej na światowych scenach muzycznych z zespołem Pieśni i Tańca "ŚLĄSK" im. St. Hadyny, za całokształt pracy artystycznej, jak również za działalność na rzecz ZASP" (20 maja 2006 roku).

Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał podczas swojej zawodowej kariery, za najważniejsze uważa:

  • odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” – otrzymaną w roku 2003
  • Dyplom Ministra Kultury z okazji Dnia Artysty Śpiewaka za Upowszechnianie Sztuki Wokalnej” – otrzymany 17 maja 2004 roku, z rąk Pana Ministra Kultury.
  • Brązowy Krzyż Zasługi – 2007 rok
  • „Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury” – 2008 rok

Od 2011 roku jestem członkiem CID UNESCO.

Zbigniew Cierniak jest żonaty, ma dwóch synów Adama i Piotra. Żona Joanna jest solistką chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.