Do 2000 roku pracowała jako nauczyciel akademicki w Instytucie Obróbki Plastycznej i Spawalnictwa, a obecnie w Instytucie Przetwórstwa Polimerów i Zarządzania Produkcją. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskała na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej w 1983 roku. W 2002 roku obroniła rozprawę habilitacyjną pt. „Procesy determinujące przepływ tworzywa w formie wtryskowej i jego efektywność” na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej, uzyskując stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Od 2003r. jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Częstochowskiej. Pełni funkcję dyrektora Instytutu. Jej działalność naukowo-badawcza obejmuje procesy przetwórstwa tworzyw polimerowych, a zwłaszcza zagadnienia teoretyczne i technologiczne przepływu tworzywa w kanałach form wtryskowych oraz symulacje komputerowe procesu wtryskiwania. Przedmiotem jej zainteresowań również są niekonwencjonalne metody wtryskiwania.
Zajmuje się ponadto problematyką wytłaczania tworzyw termoplastycznych, przede wszystkim konstrukcją układów uplastyczniających wytłaczarek oraz urządzeń uzupełniających. Wyniki jej pracy w tym zakresie są przedmiotem czterech patentów, przyznanych w 2007 oraz 2008 r. Rezultaty swojej pracy przedstawiła w ponad 150 artykułach, opublikowanych w liczących się czasopismach krajowych i zagranicznych, a także w materiałach wielu konferencji krajowych i zagranicznych. Jej dorobek naukowy obejmuje ponadto autorstwo jednej monografii i książki. Była wykonawcą ośmiu projektów badawczych, realizowanych w Politechnice Częstochowskiej, Politechnice Lubelskiej oraz w Centrum Chemii Polimerów Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.. W czterech z nich była kierownikiem projektu. Jest członkiem SIMP oraz Towarzystwa Przetwórców Tworzyw Polimerowych, w którym pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Krajowego. Należy do międzynarodowej organizacji The Polymer Processing Society. Jest rzeczoznawcą zespołu specjalności przeróbka plastyczna oraz tłumaczem tekstów technicznych z języka angielskiego. Jest członkiem Rady Programowej czasopisma „Przetwórstwo Tworzyw”. Od 1999 roku pracuje w Komisji Problemowej nr 114, ds. łożysk ślizgowych, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Politechnika Częstochowska Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki al. Armii Krajowej 19c tel 34 3250-659 e-mail: abociaga@ipp.pcz.pl |