Urodził się 28 maja 1951 roku w Częstochowie. Po ukończeniu w 1968 roku II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Częstochowie rozpoczął studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Tytuł magistra inżyniera mechanika o specjalności maszyny i urządzenia energetyczne uzyskał w 1974 roku i rozpoczął pracę zawodową na stanowisku asystenta w Katedrze Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej. Pracę doktorską podkierownictwem Profesora Władysława Gajewskiego obronił na Wydziale Budowy Maszyn, Politechniki Częstochowskiej w 1982 roku. Tytuł docenta uzyskał w Royal Institut of Technology w Sztokholmie w roku 1993. Tytuł profesora uzyskał w 2002 roku w Royal Institut of Technology, Sztokholm.
Podczas pracy na Uczelni pełnił funkcję zastępcy dyrektora Zakładu Techniki Cieplnej i Pieców, Royal Institute of Technology, Sztokholm (lata 1990-91) oraz Dyrektora (od roku 1992 do chwili obecnej).
Opublikował łącznie ponad 150 publikacji oraz wypromował 10 doktorów nauk technicznych. Jest stałym recenzentem prac naukowych publikowanych w międzynarodowych czasopismach oraz prezentowanych na konferencjach jak również recenzentem prac doktorskich. Jest członkiem komitetów organizacyjnych kilku międzynarodowych konferencji naukowych w zakresie technologi spalania oraz procesów energetycznych. Wielokrotnie był zapraszany jako wykładowca w innych uczelniach jak również celem przedstawienia wykładów plenarnych w ramach międzynarodowych konferencji.
Od roku 1989 prowdził szereg prac naukowych we współpracy z firmami Uni Europejskiej jak również Japoni i USA finansowanych bezpośrednio przez zainteresowany przemysł, agendy rządowe oraz fundusze z progarmów Uni Europejskiej. Wszystkie prace naukowe prowadziły do licznych zastsowan i wdrożeń przemysłowych.
Od roku 2004 profesor Błasiak pracuje jako vice-prezes firmy Nalco Mobotec Europę AB będącej częścią koncernu NALCO (USA).
Jednym z największych osiągnięć Profesor Błasiak uważa swój udział:
- w badaniach oraz komercjalizacji technologii spalania objętościowego w zastosowaniu do Pieców przemysłowych (przemysł hutniczy) oraz kotłów energetycznych (energetyka zawodowa i cieplna).
- w badaniach oraz komercjalizacji technologi wysokotemperaturowego zgazowania celem budowy systemu rozproszonego wytwarzania energi elektrycznej i ciepła z biomasy i odpadów.
W latach 2008-2009 technologia spalania objętościowego została wdrożona w przemyśle stalowniczym oraz energetycznym Szwecji i Polski. Prace nad wdrożeniem i komercjalizacja technologi zgazowania wysokotemperaturowego biegną obecnie we współpracy z przemysłem Polski i Szwecji.
tel.+46 708204022 |