Marek Różycki, Wydział Budowy Maszyn 1980 r.
|
Marek Różycki urodził się w niewielkiej miejscowości w powiecie Kozienickim, w rodzinie nauczycielskiej, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył szkołę podstawową.
Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1970 r. rozpoczął naukę w Technikum Energetycznym, nowej szkole, która rozpoczęła swoją działalność dwa lata wcześniej. Wybór szkoły średniej nie był przypadkowy, w tym okresie trwała już budowa Elektrowni ,,Kozienice” w Świerżach Górnych, niedaleko od miejscowości, w której mieszka. Szkoła średnia upłynęła oczywiści na nauce zawodu, ale nie tylko. W tym okresie uprawiał sporty lekkoatletyczne w klubie sportowym ,,Radomiak”. Szkołę średnią wspomina bardzo dobrze, spotkał tam wspaniałych nauczycieli, w szkole tej pracowało wielu pracowników Wschodniego Okręgu Energetycznego, których doskonale pamięta, którzy wywarli duży wpływ na jego osobowość, co chętnie podkreśla w rozmowach.
Po ukończeniu szkoły średniej w Radomiu rozpoczyna studia na Politechnice Częstochowskiej, na Wydziale Budowy Maszyn. Politechnikę Częstochowską, specjalność Systemy, maszyny i urządzenia energetyczne wybrał, aby kontynuować naukę rozpoczętą w Technikum Energetycznym. Kolega Marek chętnie opowiada swoją przygodę, jaka przydarzyła się jemu i jego koledze, a związana była z przyjazdem na egzamin do Częstochowy. Razem ze swoim kolegą przyjechali do Częstochowy pociągiem z Radomia, wysiedli na stacji Stradom w godzinach nocnych, pieszo przeszli w okolice Politechniki, gdzie na ławce przespali resztę nocy, po czym poszli zdawać egzamin. Podobne jak szkoła średnia, studia minęły bardzo szybko. Kolega Marek bardzo dobrze wspomina czas studiowania, oraz pracowników i profesorów Politechniki.
Po ukończeniu studiów w 1980 r. rozpoczął pracę w Elektrowni ,,Kozienice”S.A. z którą jest związany do dnia dzisiejszego. Pracę rozpoczął w Wydziale Remontu Kotłów, gdzie przez kilka lat zajmował się remontami kotłów i urządzeń pomocniczych. Elektrownia ,,Kozienice” S.A. dzisiaj ENEA Wytwarzanie S.A. to największa elektrownia węglowa w Polsce, gdzie pracują 8 bloków 200 MW i 2 bloku 500 MW. W latach 80 – tych kierował pracami modernizacyjnymi w tym wymianę elektrofiltrów, w tym okresie miał okazję poznać nowe technologie w tym zakresie, Elektrownia bowiem w celu pozyskania najbardziej sprawnych urządzeń prowadziła rozmowy z firmami krajowymi i europejskimi, w tym ELS Miljo czy Fläk. Elektrofiltr firmy Fläk zabudowy w 1987 r. osiągnął bardzo dobrą sprawność i przepracował dwadzieścia lat, w kolejnych latach zmontowano elektrofiltry innych firm, w tym FLS – Miljo, Alstom. W latach 1998 - 2008 pełnił funkcje kierownicze nadzorując prowadzone modernizacje w tym budowę instalacji odsiarczania spalin firmy Hitachi Ltd. Wybudowane instalacje odsiarczania spalin charakteryzują się wysoką sprawnością i niezawodnością, pierwsza instalacja oddana została do użytku w 2000 r. charakteryzuje się wysoką sprawnością i niezawodnością, z powodzeniem osiąga stężenie SO2 w spalinach wylotowych poniżej 200 mg/Nm3, w tym okresie taka skuteczność nie była wymagana. Elektrownia, w której pracuje realizuje obecnie budowę już czwartej instalacji.
W 2008 r. rozpoczął się dla Marka Różyckiego zupełnie nowy rozdział w jego pracy, powołany został na stanowisko Prezesa spółki ,,Kozienice II” Sp. z o.o., z zadaniem przygotowania i realizacji inwestycji ,,Bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne o mocy ok. 1000 MW” w ENEA Wytwarzanie S.A. W krótkim okresie zbudował kilkuosobowy zespół pracowników do przygotowania inwestycji budowy bloku energetycznego. Prace, którymi kierował w latach (2008-2012) doprowadziły do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych i korporacyjnych oraz wyboru wykonawcy budowy bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne o sprawności wytwarzania energii elektrycznej 45,6 % netto. Proces wyboru wykonawcy prowadzony był w oparciu o ustawę pzp. Jest powszechnie wiadomym, że tym wykonawcą jest konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH/ Polimex Mostostal S.A. Podpisanie kontraktu na budowę bloku energetycznego o mocy 1075 MW nastąpiło we wrześniu 2012 r. Przygotowanie inwestycji o takiej skali, wymagało intensywnej pracy w okresie czterech lat, współpracy z wieloma biurami projektowymi, kancelariami prawnymi, innymi firmami, bez pracy których przygotowanie takiej inwestycji nie byłoby możliwe. Inwestycja w ENEA Wytwarzanie S.A. to jedna z nielicznych realizowanych obecnie inwestycji energetycznych w Polsce, która z pewnością dobrze wpłynie na nasze bezpieczeństwo energetyczne, o którym tak wiele się mówi w chwili obecnej. Kolega Marek Różycki po inkorporacji spółki ,,Kozienice” sp. z o.o., w ramach ENEA Wytwarzanie nadzoruje budowę bloku 1075 MW. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2017 r.
W 2010 r. ukończył na Politechnice Częstochowskiej, na Wydziale Inżynierii i Informatyki tematyczne dla wykonywanej pracy semestralne studium podyplomowe ,,Wytwarzanie i Remonty Kotłów”.
W życiu prywatnym największą wartością jest dla niego rodzina; żona, córka z mężem i oczywiście wnuk.
Praca dla kolegi Marka jak widać jest bardzo ważna, w wolnych chwilach poświęca się swoim zainteresowaniom. Wielką pasją kolegi Marka Różyckiego jest łowiectwo, do Polskiego Związku Łowieckiego został przyjęty 1985 r., do koła macierzystego ,,PROCH” Pionki. Razem z kolegami myśliwymi, jak czas pozwala, wyjeżdża do łowiska pożytecznie i miło spędzić czas. Łowiectwo to nie tyko polowanie, ale i praca na rzecz łowiska, w którym trzeba wykonywać wszelkie prace gospodarcze. Spotkania na łonie przyrody są znakomitą okazją do spotkań z przyjaciółmi, do kultywowania tradycji łowiectwa polskiego. Kolega chętnie podróżuje, udało mu się zwiedzić kilka krajów europejskich, i nie tyko.