Andrzej Kasprzyk

Andrzej Kasprzyk, Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej 2000r.

W Studenckiej Spółdzielni „Grosik” pracuje od zawsze. Przypadek, a może przeznaczenie sprawiło, że to jego pierwszy i jedyny zakład pracy. W 1980 roku został zatrudniony jako specjalista d/s usług, a wkrótce objął stanowisko kierownika w tym dziale. Następnie rozpoczął studia na Politechnice Częstochowskiej na Wydziale Metalurgicznym. Jako student szybko zrozumiał znaczenie pracy dla środowiska studenckiego. Aktywnie działał w Radzie Nadzorczej, reprezentując przede wszystkim interesy studentów. Wielokrotnie wybierany był przewodniczącym tego organu. Doświadczenia te były bodźcem do realizacji własnych planów i projektów dotyczących spółdzielni, a stanowisko Prezesa Zarządu, które objął w 1990 roku, sprzyjało tylko tym działaniom.

Nadrzędnym zadaniem Zarządu Spółdzielni było zawsze uświadomienie studentom roli pracy w życiu człowieka i umożliwienie im uzyskania dodatkowych funduszy ułatwiających proces studiowania.

Najlepszym okresem dla rozwoju spółdzielni był koniec lat 70-tych i lata 80-te. „Grosik” zatrudniał wtedy około 75 pracowników i miał zarejestrowanych ponad 1300 pracujących studentów. Wielotysięczna rzesza absolwentów z pewnością dobrze wspomina ten czas. Najlepsi, najaktywniejsi studenci, którzy nie tylko wykonywali różnego typu prace, ale sami je pozyskiwali i nadzorowali, mogli liczyć na nagrody i wyróżnienia ze strony pracodawcy. Spółdzielnia organizowała atrakcyjne wycieczki zagraniczne, wyjazdy na narty, wypożyczalnię sprzętu turystycznego i sportowego, kursy prawa jazdy. Była też pomysłodawcą i jednym z inicjatorów założenia Fundacji „Primus Interpares”, która wspierała najlepszych absolwentów uczelni w Polsce /w latach 1993-96 wiceprezes Rady Fundacji/. Sponsorowała Klub AZS Częstochowa i fundowała stypendia dla najlepszych sportowców. Może też pochwalić się działaniami na rzecz spółdzielczości studenckiej organizując spotkania przedstawicieli Rad Nadzorczych wszystkich spółdzielni w Polsce /jedno z nich odbyło się w Częstochowie/. Wzbogaciła również swój majątek o nieruchomości przy ul. Krótkiej i Armii Ludowej /dziś Ogrodowa/ w Częstochowie.

Działalność spółdzielni została doceniona – nie tylko przez uczelnię, ale też przez władze miasta, czego dowodem była obecność ich przedstawicieli na Walnych Zgromadzeniach.

Co ciekawe, większość kandydatów do tytułu „Absolwent Roku” i byłych laureatów miała styczność ze spółdzielnią. Uczelnia niewątpliwie odegrała ważną rolę w rozwoju karier i osobowości wyróżnionych, ale doświadczenia zdobyte w spółdzielni pozwoliły na pewno traktować z szacunkiem pracę z pozycji pracownika fizycznego. Wielu z nich wykorzystało je przy organizowaniu stanowisk pracy na niższych szczeblach w swoich firmach. Kontakty z absolwentami dobrze wspominającymi pracę w spółdzielni potwierdzają słuszność i potrzebę funkcjonowania tej formy działalności w środowisku studenckim.

Za swój osobisty sukces uważa stworzenie możliwości zatrudnienia optymalnej liczby studentów. Przez ponad 30 lat kierował się tą zasadą. Podkreśla rolę współpracowników i swoich poprzedników, którzy mieli wpływ i wkład na pozycję, jaką spółdzielnia reprezentowała przez te wszystkie lata.

Dziś przed spółdzielnią stoją nowe wyzwania. Podjęto próbę wdrożenia nowych usług takich jak: prace pomocnicze przy projektowaniu, elektryczne prace pomiarowe, instalacje systemów alarmowych oraz elektroniczna archiwizacja dokumentów.

Pełni też funkcję Dyrektora Oddziału Lustracji w Częstochowie Związku Spólnoty Pracy w Warszawie.