Impreza, zorganizowana przez Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Często-chowskiej, odbyła się 13 marca 2004 r. w Wiśle. Patronat nad nią objął Rektor prof. dr hab. inż. Henryk Dyja. O puchary Jego Magnificencji w konkurencjach narciarskiej i snowboar-dowej walczyli studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Częstochowskiej. Do walki o czas zagrzewała grupa kibiców z Jego Magnificencją na czele. Uroczyste wręczenie pucha-rów i dyplomów przez ich Fundatora odbyło się po zawodach, w jednym z wiślańskich lokali, przy tradycyjnym kufelku piwa. Jak zwykle, w zawodach uczestniczyła też grupka zapalo-nych amatorów narciarstwa i snowboardu, nie tylko z naszego miasta. Dzięki udziałowi pro-fesora Aleksandra Gałkina z Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stoso-wanej, nasze zawody - w pewnym stopniu - przybrały międzynarodowy charakter.
Program zawodów obejmował po dwa przejazdy slalomu giganta na nartach lub na snowboardzie. Szkoła narciarska "Bakcyl" z Wisły zapewniła profesjonalne przygotowanie trasy, obsługę sędziowską oraz elektroniczny pomiar czasu. Nad bezpiecznym przebiegiem zawodów czuwali ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR. Najlepszy czas w konkurencji snowboardu uzyskał sympatyk naszej uczelni Jan Błaszczyk - 1:17,15 s. Zdobywcą pucharu dla najszybszego studenta Politechniki Często-chowskiej, został student I roku Wydziału Elektrycznego Konrad Dwojak, z łącznym czasem dwóch przejazdów 1:22,41 s, co dało mu drugie miejsce w klasyfikacji. Trzeci był Jacek Ka-im z czasem 1:23,09 s. W konkurencji startowało 11 zawodników i zawodniczek, z których ośmioro ukończyło oba przejazdy.
W konkurencji narciarskiej zwycięzcą w klasyfikacji generalnej oraz w kategorii se-niorów został Paweł Grunt z łącznym czasem 57,59 s. Ten młody sympatyk naszej szkoły, startujący w mistrzostwach narciarskich Politechniki Częstochowskiej od 2000 roku, po raz pierwszy uzyskał czas lepszy od swojego ojca. Tym razem Cezary Grunt (1:00,47)), absol-went Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z 1981 roku, musiał się zadowolić dru-gim miejscem w klasyfikacji generalnej, co było zarazem najlepszym wynikiem wśród oldbo-jów. Zdobywcą pucharu został Michał Cieślik, student II roku Wydziału Inżynierii Proceso-wej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, z łącznym czasem 1:04,04 - drugi wśród seniorów i trzeci w klasyfikacji generalnej. W kategorii seniorów uczestniczyło 13 zawodników. Trze-cie miejsce zajął doktorant Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Tomasz Klajny (1:09,47). W kategorii oldbojów, w której startowało 15 zawodników, drugi rezultat uzyskał Andrzej Prandzioch (1:11,32) absolwent Wydziału Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z 1977 roku, a trzeci Waldemar Muskała (1:14,80), najszybszy wśród pracowników Politechniki Często-chowskiej, adiunkt na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska. Spośród dwóch juniorów pierwszy był Bartłomiej Kulesza (1:23,06), a drugie miejsce zajął Bazyli Kidawa (1:24,31).
Wśród trzech seniorek najszybsza była Agnieszka Uroda (1:23,92)), przed Katarzyną Wlazło (1:25,59) i Oktawią Szlagor (1:29,63). W sześcioosobowej kategorii "dam sportu" zwyciężyła, zgodnie z tradycją, Aleksandra Grunt (1:11,82) przed Ewą Pilniewicz (1:23,03) i Krystyną Bijak (1:24,78). Najszybszą juniorką była Marta Grunt (1:16,78) - najkrótszy komentarz: Grunt to rodzinka! - przed Ewą Gurdak (1:37,19) i Pauliną Kusiakiewicz (1:55,60), najmłodszą uczestniczką zawodów. Z powodu odwilży warunki śniegowe na trasie nie sprzyjały szybkiej jeździe, ale twardy, dobrze przygotowany stok nie sprawiał kłopotów. Słońce rozweselało nastrój, choć po południu lekko się zamgliło. W porównaniu z ulewnymi deszczami, piorunami i gradobi-ciem, które dały się we znaki w niektórych minionych edycjach Mistrzostw, pogodę można uznać za wyjątkowo przyjazną. Dobre humory dopisały. Z "Alcatraz", o zmierzchu, udało się ujść cało. Uczestnicy pożegnali się życzeniem: "do spotkania za rok!"
Krzysztof Dyner